Pánská mikina je bezesporu velmi oblíbeným kouskem šatníku – podle některých průzkumů mezi muži dokonce vítězí jako vůbec nejoblíbenější kus oděvu. Není divu – dá se nosit téměř v jakémkoli ročním období, neomezuje vás v pohybu, takže v ní bez problémů můžete vyrazit na vysokohorský výšlap i do posilovny a pokud snad chcete zahřát dívku, kterou jste pozvali ven a podcenila oblékání, není lepšího společníka.

O původu ryze českého názvu

Za zajímavou informaci lze pokládat fakt, že český název „mikina“ je pro naši republiku kulturně specifický. Součástí nejprve sportovního a pak i každodenního šatníku se mikiny staly již v bývalém Československu. Je nasnadě, že oblíbený kousek šatníku do našich zemí pronikl ze Západu. Vůbec první mikiny k nám importované totiž nesly obrázek ikonického Mickey Mouse. Zdá se, že od něj už by byl jen malý krůček ke slangovému výrazu, který oblíbený kus oblečení označuje v našich zeměpisných šířkách dodnes. Tenhle příběh je nicméně až příliš zajímavý na to, aby byl pravdivý.

Nezapomínejte studovat zadní štítky

Skutečným prekurzorem názvu je pravděpodobně text na zadních štítcích mikin: Miki. Jednalo se pravděpodobně o označení výrobce a současně o zkratku mužského křestního jména Michael. Tak či tak je dnes slovo mikina považováno za spisovné označení, které má své právoplatné místo ve Slovníku spisovné češtiny a Pravidlech českého pravopisu.

Pánské mikiny – jak z nich vytěžit to nejlepší

Už dávno nejsou pokládány za stejnokroj sportovců, rapperů nebo teenagerů. V outfitu zahrnujícím mikinu není problém vypadat aktivně, ale zároveň esteticky, či dokonce jeho prostřednictvím prezentovat umělecké dílo. K dosažení zmíněného vzhledu vám mohou pomoci následující tipy:

Obuv

Pamatujte, že klasické tenisky nebo kecky v retro stylu vždy budou vypadat s mikinou přirozeněji a lépe než novotou vonící běžecké boty. Samozřejmě, že není problematické mikinu kombinovat s tretrami, tento look si nicméně ponechejte pro sportovní aktivity.

Kalhoty

Tmavé nebo lehce šisované džíny vypadají k mikině lépe než roztrhané, děrované, nebo záplatované designérské kousky. Proti těm samozřejmě nic nemáme, přeci jen je ale v rámci vyvážení važeho outfitu ponechejte raději k méně sportovním kusům.

Vzory

Není důvod ponechávat mikinu jednobarevnou, v případě vzorů se nicméně držte neutrálních barev. Opět platí, že výrazněji kolorovaných mikin si můžete užít při sportu.

Upravte se

Nezanedbávejte svoje vlasy, tvář, čistotu bot. Ujistěte se, že se váš vzhled neblíží stádiu, které by se dalo nazvat jako zběsilý běh proti kocovině s cílovou stanicí v McDonald’s.

Doplňky

Personalizujte vás outfit a odlište se doplňky – hodinkami, páskem, náramkem a slunečními brýlemi.

Materiál

Standartním územ pro většinu pánských mikin je 100% podíl bavlny. Nicméně určitý podíl polyesterových vláken pomáhá mikinám udržet jejich původní tvar a velikost i po několika praních. Do poměru 60:40 ve prospěch bavlny se jedná o dobrou volbu.

Design a věk

Mikiny, které přetahujete přes hlavu většinou vypadají lépe než mikiny do zipu, které doporučujeme až od určitého věku. Pokud je vám přes 40, nemusíte se mikin vzdávat, volte ale kvalitní látky namísto fleecu.

Loga a potisky

Pokud pochybujete, zakupte raději mikinu bez vzorů. Bude univerzálnější. Mikiny z vtipnými (nebo politicky zabarvenými) potisky doporučujeme zvážit velmi důrazně.

Pokud ještě nevlastníte kvalitní pánskou mikinu, nebo těm co zaujímají místo ve vaší skříni už odzvonilo, rozhodně se vypravte minimálně jednu ulovit. Vsadíme se, že pro Vás bude reprezentovat mladistvý, nadčasový kousek, který není problém kombinovat se zbytkem vašeho šatníku a zároveň si připadat pohodlně.

Helena Blažková